СЪРЦЕ И КРЪВООБРАЩЕНИЕ
Кръвоносната система е от съществено значение за поддържане на функциите на тялото. Сърцето е ключовият орган в кръвоносната система. Всеки ден около 5 литра кръв преминават много пъти през около 96 560 километра кръвоносни съдове, които свързват клетките на нашите органи и части от тялото.
Кръвоносната система работи в тясна връзка с други системи в нашите тела. С всеки удар на сърцето кръвта се изпраща в телата ни, като носи кислород, хормони и хранителни вещества до всяка клетка. Кръвоносната система също така изнася отпадъци и въглероден диоксид извън тялото.
Всяко прекъсване, запушване или заболявания, които влияят върху начина, по който сърцето или кръвоносните съдове изпомпват кръвта, могат да причинят усложнения като сърдечни заболявания.
Някои рискови фактори, които увеличават риска от заболявания на кръвоносната система, включват: липса на движение, затлъстяване, тютюнопушене, прекомерна употреба на алкохол, силен стрес и лоша диета.
ХОЛЕСТЕРОЛ И ТРИГЛИЦЕРИДИ
Двете основни форми на холестерол, открити в организма, са липопротеините с ниска плътност (LDL) и липопротеините с висока плътност (HDL). LDL е известен като „лош холестерол“. Произвежда се от организма и се абсорбира от богати на холестерол храни като месо и млечни продукти. LDL може да се комбинира с други мазнини и вещества в кръвта, създавайки запушвания в артериите. HDL е известен като „добър холестерол“. Има защитен ефект върху сърцето. Той транспортира вредния холестерол от артериите.
Триглицеридите са вид мазнини, получени най-вече от храната, която приемате. Някои триглицериди са необходими за определени клетъчни функции, но високото ниво е нездравословно. Високото ниво на триглицериди е свързано с по-висок риск от коронарна артериална болест.
КРЪВНО НАЛЯГАНЕ
Кръвното налягане е мярка за силата, която вашето сърцето използва, за да изпомпва кръвта около тялото ви.
За идеално кръвно налягане се считат стойности около 120/80 mmHg. Първото число показва вашето систолично кръвно налягане, второто е диастоличното кръвно налягане.
С течение на времето високото кръвно налягане може да увреди сърцето, артериите и други органи в тялото.
ЗДРАВЕ НА ВЕНИТЕ: ЦИРКУЛАЦИЯ
В човешкото тяло има около 60 000 мили (~ 96 000 км) васкулатура: артерии, вени и капиляри. През вените се извършва пренос на кръв обратно към сърцето. Всяко нарушение в изпълнението на тяхната функция обикновено причинява сериозни здравословни проблеми.
Най-често срещаните проблеми са в краката, когато клапи в кръвоносните съдове може да не се затворят правилно, поради което да се събира кръв.
С течение на времето това може да доведе до разширени вени.
Важно е да останете активни, да сте хидратирани и да консумирате здравословна храна, за да поддържате вените си здрави.
АНЕМИЯ
Анемията, свързана с дефицит на желязо, е състояние, при което в кръвта липсват или има недостиг на червени кръвни клетки. Червените кръвни клетки пренасят кислород до тъканите в тялото. Недостигът на желязо се развива поради недостатъчно съдържание на желязо. Тогава тялото ви не може да произведе достатъчно хемоглобин, веществото в червените кръвни клетки, което да пренася кислород.
Дефицитът на желязо е често срещано явление при бременни жени: над 20% от бременните жени в Европа имат анемия по време на бременността си.
Честите признаци и симптоми на анемия включват постоянна умора, бледа кожа, чувство на задух, суха и увредена коса и кожа и чести главоболия.
РЕГУЛИРАНЕ НА ЕЛЕКТРОЛИТИТЕ
Електролитите са минерали в тялото ви, които имат електрически заряд. Те се намират в кръвта, урината, тъканите и други телесни течности. Електролитите са важни за вашето тяло, защото те балансират количеството вода, преместват хранителни вещества в клетките ви, изхвърлят отпадъците от клетките и способстват нервите, мускулите, сърцето и мозъкът да работят правилно.
Електролитите включват: натрий, калций, калий, хлорид, фосфат и магнезий.