Магнезият е минерал, необходим на тялото за да функционира то добре. Според WebMD жената в зряла възраст се нуждае от около 310 милиграма (mg) магнезий на ден и 320 mg след 30-годишна възраст. Пълнолетните мъже на възраст под 31 години се нуждаят от 400 mg и 420 mg, ако са по-големи, а децата се нуждаят от 30 до 410 mg в зависимост от тяхната възраст и пол.
Според WebMD магнезият има следните предимства:
Укрепва костите. Тялото използва магнезий за изграждане на нови костни клетки. Много изследователи предполагат, че той може да предпазва и от загуба на кост, счупени кости и костна болест остеопороза.
Борба с възпалението. Магнезият е известен с това, че подпомага тялото да се предпази от непрекъснато възпаление.
Защитава сърцето. Точните нива на магнезий могат да намалят шансовете за нередовен сърдечен ритъм, сърдечно заболяване или инфаркт.
Предотвратява мигрена. Експерти твърдят, че магнезият може да спомогне за блокиране или понижаване на химикалите отговарящи за болка в мозъка и задържане на съдовете от стягане, спомагайки за предотвратяване на мигренозно главоболие.
Намалява вероятността от риск от диабет. Магнезият подпомага инсулина да функционира правилно. Инсулинът помага да се поддържат нивата на кръвната захар стабилни. Според проучване хората, които са получили най-много магнезий в диетата си, са по-малко склонни да получат диабет, отколкото тези, които са получили най-малко.
Възможно е да получите правилното количество магнезий, като консумирате някои от следните храни:
Ядки и семена. 28 g бадеми или кашу съдържат 80 mg магнезий. Тиквените семки, пеканите, слънчогледовите семена, фъстъците и ленът също са богати на магнезий.
Цели зърна. Пълнозърнестите храни не само имат много фибри, но и са с високо съдържание на магнезий. Две филийки пълнозърнест хляб съдържат 45 mg магнезий, половин чаша кафяв ориз има около 40 mg, а половин чаша варени овесени ядки има 30 mg магнезий.
Авокадо. Една чаша авокадо на кубчета съдържа 44 mg магнезий.
Тъмнолистни зелени. В чаша варен спанак или швейцарска манголд се съдържа около 150 mg магнезий. Зеленото зеле и зелето също са добри източници на магнезий.
Соеви продукти. Чаша соево мляко съдържа до 60 mg магнезий, докато половин чаша твърдо тофу - около 50 mg магнезий.
Боб. Половин чаша черен боб съдържа 60 mg, а бобът - 35 mg магнезий. Други богати на магнезий бобови растения включват нахут, бял боб и леща.
Източник:
Nourish by WebMd. 13 December 2019
Comments